Heading H Etiketi Nedir Nasıl Kullanılır

Heading H Etiketi Nedir Nasıl Kullanılır

Heading H Etiketi Nedir Nasıl Kullanılır? sorusunu uzun zamandır web tasarım ve içerik üretimine yeni başlayanlardan almaktayım. Bu konuda bir içerik hazırlamanın zamanının çoktan geçtiğini düşünüyorum. Eğer birazcık web tasarımı ve SEO ile ilgilendiyseniz veya bu konulara merak sardıysanız H etiketi ile ilgili hasbelkader bir şeyler mutlaka duymuşsunuzdur. Eğer duymadıysanız da “ Heading H Etiketi Nedir Nasıl Kullanılır? “ bu yazımızda sizlere kısa ve anlaşılır bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

Günümüzde içerik üretimi oldukça popüler bir konu haline gelmiştir. Gerek kurumsal bir site işletin gerek se blog tarzında bir siteniz olsun içerik oluşturan kişinin az da olsa SEO adına bir takım bilgilere sahip olması gerekmektedir. SEO onlarca konuyu içine alan kapsamlı bir terim olsa da belirli başlı kurulların içerik oluşturan kişiler tarafından bilinmesi arama motorlarındaki başarısını doğrudan etkileyecek unsurlar içerisinde yer almaktadır.

SEO çalışmaları içerisinde bulunan önemli konulardan bir tanesi de heading etiketlerinin doğru şekilde kullanılmasından geçer. Heading etiketi aslına bakarsanız tamamı ile bir başlık etiketidir. Hemen herkes bu etiketlerin kullanımını okulda Türkçe derslerinde öğrenmiştir. Hatırlayın yazdığınız kompozisyonları ve bu kompozisyonlar içerisindeki başlık kullanımlarını gözünüzde ufak ta olsa bir şeyler canlanacaktır. Heading H Etiketi Nedir Nasıl Kullanılır detaylarına geçmeden geçmeden önce nedir bu H etiketi nedir terimsel olarak birazcık tanıyalım kendisinin işlevlerini anlayalım.

Heading H Etiketi Nedir?

Az öncede belirttiğimiz üzere bu etiketin kullanım amacı konunun daha iyi anlaşılması üzerine başlık yapısından geçmektedir. H etiketi konunun görselliğinden tutun da yazılan makalenin SEO açısından daha değerli olması adına kullanılması kesin olarak şarttır. Görsel olarak ilgi çekici olan bir makale okuyucuyu da sürükler. Buda ziyaretçilerin sitenizde daha fazla zaman geçirmesine yardımcı olur. Aynı zamanda bu başlıklar bir nevi anahtar kelimesini öne çıkartmaya yarayan başlıklardır.

Biliyorsunuz ki arama motorlarında anahtar kelime kullanımı bir yazının ön plana çıkmasını sağlayan tek gerçektir.

(Heading) H Etiketi Nasıl Kullanılır?

H-Heading-Etiketi-Nedir

Bu konuda maalesef ki doğru bilinen çok yanlış bulunmaktadır. İçerik üretici olma yolunda ilerleyen ve SEO konusunda çok fazla fikri olmayan kişiler makaleleri içerisinde görsellik adına farklı şekillerde bu Etiketleri kullanmaktadır.

Heading H Etiketi Nedir Nasıl Kullanılır

Doğru H (Heading) Etiketi Kullanımı.

H1 Ana başlık

H2 Alt başlıklar

H3 Alt başlığa ilave ara başlıklar

H4 H5 H6 Ara başlıklarda kedi arasında bölümlere ayrılıyorsa sırası ile bu etiketler kullanılmalıdır.

H1 Etiketi Kullanımı

H1 etiketi sadece ana başlıklarda kullanılır. Bir içerik içerisinde sadece 1 kere kullanılır. Eğer WordPress gibi bir yönetim sistemi kullanıyorsanız H1 adına yapmanız gereken hiç bir şey yoktur. Sistem otomatik olarak başlığınızı H1 olarak düzenler.

H2 Etiketi Kullanımı

Bir makale içerisinde sınırsız olarak makalenin boyutuna konunun uzunluğuna göre değişir. Ana başlıktan sonra gelen alt ve temel başlıklardır.

H3 Etiketi Kullanımı

H2 etiketi kullanılan alt başlığı bölümlere ayırmak için kullanılır. Konunun uzunluğuna göre sınırsız kullanım yapısına sahiptir.

H4 H5 H6 Etiketlerinin Kullanımı

Gerçekten çok uzun ve birbirini çok fazla ayıran başlıklarda sırası ile kullanılmalıdır. Normal standart 300 500 kelimelik bir içerikte çok fazla kullanılan etiketler değildir.

H Etiket Kullanımı Örneği

H etiketi kullanımını daha iyi anlamanız adına örnekleyelim H2 H3 H4 gibi tagların nasıl kullanıldığına dikkat edelim

H1 Telefon

H2 Telefon nedir

H3 Cep telefonu

H4 Android işletim sistemli cep telefonu

H4 IOS işletim sistemli cep telefonu

H3 Sabit Telefon

H4 Çevirmeli sabit telefon

H4 Tuşlu sabit telefon

H3 Ankesörlü telefon

H4 Jetonlu telefon

H4 Kartlı telefon

H2 Cep telefon üreticileri

H3 Abd’ de üretilen cep telefonları

H3 Kore’ de üretilen cep Telefonları

H4 Kore’ de üretilen Y marka telefon

H4 X marka Güney Kore telefonu

H5 212 model Y marka telefon

H5 415 model Y marka telefon

H6 415 model 1. nesil Y marka telefon

H6 415 model 2. nesil T marke cep telefonu

Heading H Etiketi Nedir Nasıl Kullanılır için  ilgili anahtar kelime içermesine çok dikkat edilmelidir. Unutmayın ki bir içeriğin görünür olmasını sağlayan unsurlardan biri de anahtar kelime kullanımıdır. Anahtar kelimenin heading etiketleri ile birlikte kullanılması SEO açısından içeriğinize çok fazla fayda sağlayacaktır.

Blog Kategorileri

Güçlü ve Etkili çözümlerimiz ile işinizi daha da büyütün.

Siz değerli müşterilerimizin beklentilerini yüksek kaliteli dijital çözümler sunarak aşıyoruz.