Kaliteli Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Kaliteli-web-sitesi-nasil-yapilir

Kaliteli web sitesi nasıl yapılır sorusunun cevabını aradığımız bu makalemiz her ne kadar web sitesi yaptıracak kişileri düşünerek yazıldı ise tasarım yapacak kişileri de yakından ilgilendirmektedir.

Kaliteli web sitesi dediğimiz zaman aklınıza ilk ne geliyor? Görüntüsü mü? İçerisinde kullanılan görseller mi? Hazırlanırken ne anlatıldığı veya bloğunda yer verilen makaleler mi?

Kaliteli Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Hem hepsi hem de hiçbiri. Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim. Kaliteli bir web sitesinin içerisinde bunların ve bunlara benzer diğer bir çok öğenin yanı sıra eksik olan en önemli maddeyi hem tasarımcılar hem de web sitesi yaptıranlar atlamaktadır.

Peki nedir o en önemli madde elbette anlatacağım ama önce ilk unsurlara gelelim.

Kaliteli Web Sitesi

Kaliteli web sitesi nasıl yapılır diye düşündüğümüz zaman bir çok önemli unsurun birbirleri ile bağlantılı şekilde ortaya çıkan çalışmadır. Domainden tutun da kullanılacak bir nokta veya bir virgüle kadar yapılan sitedeki en küçük şeyler bile bir sitenin kalitesini ortaya koymaktadır.

Kaliteli İnternet Sitesi Nasıl Yapılır?

Domain (Alan Adı)

Domain bir web sitesinin kullanıcılarla buluşan ilk yüzüdür. Bir alan adı ne kadar değişik, ne kadar dikkat çekici veya ne kadar konu ile ilgili olursa o kadar akılda kalıcı olur. Bu isim çok absürt bir isimdir akılda kalır, veya konu ile çok yakından ilişkilidir akılda kalır. Akılda kalınabilir bir domain adı sitenizi ziyaret eden kişinin tekrar sitenizi ziyaret etmesi açısından çok önemlidir.

Web sitesi yaptıran herkesin en önemli sorunu kullanıcı veya ziyaretçi çekebilmektir. Bu yüzden domain adı kaliteli bir web tasarımının ilk maddesidir.

MtcYazilim.com çok mu akılda kalıyor veya çok mu dikkat çekici olarak düşünebilirsiniz. Hayır ikisi de değil çünkü bu ve bu tarz siteler anahtar kelime üzerinden işler ve bir ziyaret eden tekrar tekrar ziyaret etmez. Ancak Biliyoz.com akılda kalan ve dikkat çekici bir isme sahiptir.

Hosting (Barınma Alanı)

Günümüzde bir çok web tasarımcısı en uygun fiyatlı hosting peşinde koşmaktadır. Yalnız herkesin atladığı bir nokta var.

Aynen öyledir. 3, 5 kuruş daha fazla kar elde edebilmek adına hız değerleri düşürülmüş hostingleri kullanan tasarımcılar ile tasarımı yaptıran kişiler arasında zaman içerisinde sorunlar çıkmaktadır. Siteye erişim sık sık kesilir ve buda sizin müşteri veya ziyaretçi kaybetmenize neden olur.

Demek ki kaliteli web sitesi nasıl yapılır sorusunun ilk te temel ana maddesi domain ve hosting seçimidir.

Tema Seçimi

Günümüzde bir çok web sitesi WordPress içerik yönetim sistemi aracılığı ile hazırlanmaktadır. Şahsen bizlerde bu sistemi kullanıyoruz. Ancak bu sistem üzerine hazırlanan temalar büyük zahmet ve zaman gerektirerek hazırlanmaktadır. Genel olarak fiyatı ise 20 dolar ile 59 dolar arasında değişmektedir. Elbette daha yüksek fiyatlarda olanları da mevcut ancak en güncel el profesyonel ve yapılacak içeriğe uygun temaların çoğu 49 dolar civarındadır.

Şimdi gelelim işin civ civli bölümüne. Sosyal medya araçlarında veya arama motorlarına web tasarım veya ucuz web tasarım yazın. Benim baktığım anda karşıma çıkan en uygun sonuç 250 TL dir. Yani kaliteli web sitesi nasıl yapılır sorusunun içerisinde yer alan ana maddelerden biride ucuza yapılmaz olacak.

Değerli okurlar bu fiyata web sitesi olmaz olamaz. Yazının hazırlandığı anda domain yani alan adı .com uzantılı olarak kdv dahil 79,57 TL dir.

Bu adam sizin siteniz için nasıl bir hosting kullanacak sitenize nasıl bir tema kullanacak nasıl bir içerik hazırlayacak hemen onu da anlatalım.

  • Domaini kendi adına alacak daha sonra gerektiğinde sizden para istemek için
  • Hosting yerine reseller kullanacak ve iyice kısıtlanmış alanlar verecek çünkü kendi de bunu çok kısıtlı imkanlarla alıyor.
  • Basit php çalıntı template kullanacak emek hırsızlığı yapacak.
  • Hazır yapılmış bir site üzerine sizin adınızı ve telefonunuzu ekleyecek. Siteniz arama motorlarında spama düşecek ve hiç bir zaman hit almayacak.
  • Sitenizi bir kaç saatte size teslim edecek emek sarf etmeyecek.

Kısacası ödemiş olduğunuz para boşa gidecek çöp olacak ve emin olun vezir olmayacak rezil olacaksınız. Eğer böyle saçma bir hizmeti ucuza alacak kadar zenginseniz biz sadece saygı duyarız. Eğer ben ucuza alacağım diyen kişiler varsa şu anda yazıyı okumayı bırakabilirler çünkü bundan sonraki bölümler sizi hiç ilgilendirmiyor. Hele son bölümde anlatacağım esas konu sizin canınızı tamamen sıkacaktır.

Özgün İçerik

Kaliteli web sitesi hazırlaman için site içerisinde kullanılacak içeriğinde kaliteli olması gerekmektedir. Üst tarafta bahsettiğim uyanık geçinen ve sadece cebinizdeki paraya göz dikenler kaliteli içerikten anlamazlar.

Onlar bir yerlerden direk yazıları kopyalar sizin sitenize yapıştırırlar ki şöyle bir araştırırsanız bir çok sitenin aynı görünüme ve aynı içeriğe sahip olduğunu görürüsünüz. Veya o kişilerin referanslarını alın girin siteye oradaki bir pragrafı kopyalayın Google ya yazın bakalım aynı paragraf kaç kişide çıkacak.

Özgün içerik demek kendi kelimelerinizle yazılmış. Her hangi bir şablona bağlı kalmadan SEO optimizasyon kurallarına uygun olarak üretilen ve size özgü içeriklerdir. Özgün içerik Kaliteli web sitesi nasıl yapılır sorusunun içerisinde bulunan en temel kurallar içerisindedir.

Unutulmamalıdır ki içerikler yazılardan ibaret değildir. Resimler de bir içeriktir. Ancak daha arka planlarda kalmaktadır. Eğer bütçeniz yeterse özel görseller hazırlatmak en doğrusudur. Ama çalıntı olmamak kaydı ile stok sitelerinden alınan resimler de özgünleştirilebilir ki bunu tasarımcınız eminim ki düşünür. Yani inşallah.

Web Siteniz Siz Anlatmalı

Özgün içerik oluştururken dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise eğer kurumsal bir site yaptırıyorsanız bu site sizi, neler yaptığınızı ve işinizi anlatmalıdır. Eğer blog, haber veya E-Ticaret sitesi kurduracaksanız zaten anlatacak olan kişiler sizlersiniz veya anlaşmaya bağlı olarak içerik talep edebilirsiniz. Anlaşmanız içerisinde varsa.

Şimdi bazı teknik detaylar var ki buna pek girerek siz değerli okurları sıkmak istemiyorum. Sitenizin hızı, uluslar arası servislerin kurulması kullanılan resimlerin ve sitenizin optimize edilip dosya boyutlarının düşürülmesi gibi.

Bunların hepsi zaman alan ve emek harcanan adımlardır. Unutmayın ki bir web sitesi bırakın bir kaç saati bir kaç günde bile hazırlanan bir şey değildir. Hazırlanırsa da o sitenin site ile uzaktan yakından alakası yoktur.

Kaliteli web sitesi nasıl yapılır sorusunun en can alıcı noktası ise şudur. Bir çok sözde web tasarımcısı tasarımı yaptıran kişinin zevkine göre hazırlar. Evet görsellik önemlidir ama siteyi kullanacak olan kişi siteyi yaptıran değil o siteyi ziyaret edecek kişilerdir.

Kaliteli web sitesi nasıl yapılır diye düşünen kişiler düşüncenizi şu yönden yoğunlaştırın. Bu web sitesine kimler girecek. Siteyi kimler ziyaret edecek. Ben kimlere hizmet vereceğim.

İşte esas mesele bu. Hedef kitlesinin davranışlarına göre hazırlanan, özgün içeriklerle beslenmiş, güzel bir temaya sahip, hızlı bir hostingte barınan ve akılda kalabilir bir domaini olan sitenin hız değerleri de tamamlandı mı kaliteli bir web sitesine sahip olursunuz.

Ve son olarak şunu unutmayın ki kaliteli bir web sitesini 300 – 500 TL ye yaptıramazsınız. Hemen hesaplayalım birlikte. Yazının hazırlandığı tarihte

Domain 80. güzel bir hosting 100, ortalama bir tema 40 dolar oda 275 toplam masraf 450 – 500 TL. Bu rakam haber , blog, kurumsal temalar için geçerli e birde bunun üzerine emeği ekleyin zaten rakamı siz bulacaksınız.

Umarım sorularınızın cevaplarını net bir şekilde vermişizdir. Web sitesi yaptırmak istiyorum adı makalemizi e incelemenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı Erişim

Gebze Web Tasarım Ajansı MtcYazılım diğer firmaların aksine size özel profesyonel web tasarım hizmetleri sunmaktadır.