Backlink Nedir? Backlink Nasıl Alınır?

Banklink-nasil-alinir

Backlink bir web sitesinin gelişmesi açısından en önemli SEO kriterleri arasında gelmektedir. Backlink nedir? Backlink nasıl alınır? Backlink ne işe yarar? gelin birlikte öğrenelim.

Herkes teknik tabir olarak bilecek diye bir kural yoktur. Belki bu kelimeye aşina olabilirsiniz ancak biz anlatımımızın verimli olması acısından bu işlere yeni başlayan ve sitesini yeni kurup geliştirmeye çalışan kişileri baz alarak oldukça sade bir dille anlatacağız. Hadi başlayalım Backlink nedir?

Backlink Nedir?

Kısaca backlink sizin web sitenize başka sitelerden gelen linkler, bağlantılardır. Anlaşılması açısından örnek vermek gerekirse Facebook üzerinden bir gönderide, bir sayfa veya grupta web sitenizin url adresinin geçmesi siteniz için dışarıdan gelen bir link olarak değerlendirilir.

Yani backlink sitenize farklı sitelerden gelen linklerdir. Peki backlink ne işe yarar? Backlink almanın önemi nedir? kısaca bunuda değerlendirelim ki bir çoğunuz bu linklerin önemini fark etti bile.

Backlink Ne İşe Yarar?

Sitenize gelen linkler web sitenizi Google üzerinde daha değerli gösterir. Sitenizin arama motorlarındaki otoritesini arttırır. Siteniz arama motorlarınca dikkat çeken, ilgi gören bir web sitesi olarak değerlendirilir. Sonuç olarak her gelen kaliteli link ise sıralamanızın artmasına yardımcı olur.

Yalnız burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus vardır. Bir kaç tane temin edilecek link sıralamanızı değiştirmeyecektir. Sıralamanızın değişmesi için ciddi ve sabırlı bir çalışma gerekmektedir.

Her web sitesi yaptıran kişi ben sitemi yaptırdım neden ilk sırada değilim düşüncesi ile geri dönüş yapmaktadır. Yıl 2020 internet siteleri 90 lı yıllardan beri hayatımızda. 2000 yılında web sitesi açmış 20 yılda belirli aşamaları geçmiş bir web sitesini geçme düşüncesi hayal değil ancak zaman, emek ve yatırım gerekmektedir.

Ve unutulmaması gereken diğer bir konu ise hızlı yükselişin düşüşü de hızlı olur. Bu yüzden emin adımlarla sağlam ve kaliteli çalışmalarla yola devam etmek en akıllıca yatırımdır.

Bir araştırma yapıldığı taktirde ücretsiz bağlantı verdiğini söyleyen bir çok web sitesi bulunmaktadır. 3000 link 5000 link gibi bir çok reklam ile karşılaşılmaktadır. Yalnız şunu unutmayın ki siz hiç kimsenin babasının oğlu değilsiniz. Reklam geliri kazanmak için yapılan bu hileler web sitenizi bir çöplüğe çevirebilir. Bu yüzden alınacak linkler kaliteli link kategorisinde yer almaktadır.

Kaliteli bağlantı ise ya satın alınabilir yada sitenize gelecek bağlantılar için oturup zaman harcamanız gerekmektedir. Kaliteli backlink satın almak isteyen kişiler iletişim sayfamızdan bizimle irtibata geçebilirler. Peki backlink nasıl alınır?

Backlink Nasıl Alınır?

Banklink-nasıl-alınır

Sitenize kaliteli gelen bağlantı almak için aslında bir çok yöntem bulunmaktadır. Gelin en bilindik yöntemleri birlikte inceleyelim.

 • Sözde ücretsiz backlink servisleri.
 • Paket satan seo firma ve uzmanları.
 • Bağlantı hizmetini veren site ve sosyal medya araçları.
 • Yorum backlink hizmetini sunan web siteleri.
 • Tanıtım yazıları.

En bilindik bağlantı alma şekilleri yukarıda sıralanmış olmakla birlikte kısaca bu konuları da açıklayalım. Sizlerin başarısı bizler için önemli ve sizler bizim bu makalemiz sayesinde yükselirseniz biz sizlerle gurur duyarız.

Sözde ücretsiz backlink servisleri

Az önce aslında bu konuya değindik ücretsiz 3000 , 5000 bağlantı verdiğini iddia eden sitelerin hemen hepsi bunu Google üzerinden aldığı reklamları gösterime sunmak için tasarlanmış sahte sitelerdir. Günde milyonlarca kişi bu siteleri ziyaret eder ve site kurucuları gösterim başına reklam geliri kazanır.

Siz sadece web sitenizin adresini yazarsınız bir bakarsınız aşağı doğru bir listeleme başlar. Peki milyar dolarlık yatırımı olan Arama Motorları bu sahte servislerden gelen linklere sizce itibar eder mi? 3 Kuruşluk akıllar ile koskoca arama motorları bu hileler ile kandırılabilir mi?

Aman diyelim. Bu linklerin hepsi arama motorlarınca zararlı linkler içerisinde yer almaktadır. Ve kesinlikle bu servislere itibar edilmemelidir. Ama benim için önemli değil derseniz şansınızı deneyebilirsiniz. Ama unutmayın ki siteniz arama motorlarından silinebilir ceza alabilirsiniz.

Backlink Nasıl Alınır

Bu işi hakkaniyeti ile yapan firmalar arasında bulunan Gebze Web Tasarım MtcYazılım gibi firmalar bulunmaktadır. Ancak bu konuda da dikkatli olmanız gerekir. Yoksa sitenizin spam skoru yükselebilir. Uyanık geçinen bazı servisler 1 makaleyi binlerce yere gönderip sitenizin spam skorunun yükselmesine neden olmaktadır.

Sosyal medya araçları

Aşağıda listesini verdiğim sosyal medya araçları sizler için iyi bir sitenize gelen bağlantı kapısıdır. Bu sitelere kayıt olarak ücretsiz ve kaliteli link alabilirsiniz.

 • Facebook
 • Twitter
 • Instagram
 • LinkedIn
 • YouTube
 • Pinterest
 • Reddit
 • Tumblr
 • Medium
 • Folkd
 • Scoop
 • WordPress
 • Flipboard
 • SoundCloud
 • About.me
 • Yorum backlink

Son dönemlerin en faydalı çalışmalarından olan yorum backlink mutlaka alınması gereken bağlantılar içerisinde yer almaktadır. Yorum sistemi açık ve web sitesini onaylayan kaliteli web sitelerine mutlaka yorum yaparak web site adresi bölümüne sitenizi ekleyerek link alabilirsiniz.

Ancak yorum yaparken sırf link almak için başarılı çalışma, güzel olmuş gibi avam kelimelerden uzak durun bir çok site bu yorumları onaylamaz. Konu ile ilgili bir kaç cümle içeren mantıklı yorumlar yaparsanız bir çok site yorumunuzu zevkle onaylayacaktır.

Örneğin bu yazı altına yorum yaparak sizde sitenize bağlantı alabilirsiniz. Bağlantı için sosyal bilgi ve paylaşım platformu Biliyoz.com dan da faydalanabilirsiniz. Yorum yaparak link alma konusunda kısa zamanda sizlerle bir dosya paylaşılacaktır.

Tanıtım yazıları

En kaliteli bağlantı alma yöntemlerindendir. İçerik eklemenize izin veren siteler içerisine site kategorilerine uygun şekilde yazacağınız bir makale içerisine yerleştireceğiniz link en güzel dönüş sağlayan bağlantılar içerisindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı Erişim

Gebze Web Tasarım Ajansı MtcYazılım diğer firmaların aksine size özel profesyonel web tasarım hizmetleri sunmaktadır.